Parafinsko pakovanje – tretman koji regeneriše i intenzivno hidrira kožu

Parafinsko pakovanje, odnosno parafinski tretman je veoma popularan u kozmetičkim salonima. Mnoge žene i muškarci koji žele da imaju uvek glatku, mekanu i hidriranu kožu, redovno praktikuju ovaj tretman. Zašto je on toliko popularan i da li je parafin za ruke i noge namenjen baš svima – otkrićemo u nastavku. Takođe, predstavićemo vam i smernice uz koje ćete moći sami da uradite parafinski tretman u kućnim uslovima.

Parafinsko pakovanje ruku
Foto: Freepik

 

Iako je parafinsko pakovanje nedavno postalo trend u viralnom svetu i na društvenim mrežama, ovo nije novina u svetu kozmetike i profesionalnih tretmana za negu kože. Tretman se obično praktikuje za dodatnu hidrataciju kože ruku i stopala, a u poslednje vreme raste popularnost i parafinskog tretmana za lice. Razlog je vrlo jednostavan – rezultati su odmah vidljivi, a proizvodi koji se koriste su lako dostupni i za kućnu primenu. Takođe, sve češće se u kozmetičkim salonima nude posebne pogodnosti za parafinske tretmane ruku, uz redovan manikir ili nadogradnju noktiju.

 

Šta je parafinsko pakovanje

Parafinsko pakovanje je popularan naziv za parafinski tretman koji se koristi u različite svrhe, a prvenstveno za hidrataciju i regeneraciju kože. Za tu namenu se upotrebljava topao parafin sa eteričnim uljima, koji ima sposobnost da omekša kožu, zadrži vlagu i spreči isušivanje. Osim toga, ovaj parafin je bogat vitaminom E, koji ima zaštitna i obnavljajuća dejstva na kožu.  

Tajna efikasnosti parafinskog pakovanja je očigledna. Zahvaljujući toploti, otvaraju se pore na koži, što omogućava da hranljivi sastojci prodru ispod površine. Koža postaje besprekorno glatka, nežna i mekana, a sam efekat je trajniji nego kod nanošenja obične kreme za ruke. 

 

Glavne prednosti parafinskog tretmana

  • Za razliku od krema, maski i drugih proizvoda za hidrataciju, parafin deluje na dublje slojeve kože i ovim tretmanom se postiže efekat dubinske hidratacije
  • Odmah po završetku tretmana koža je vidno mekša, nežnija i elastičnija, bez grubih, suvih i hrapavih površina. 
  • Parafin štiti kožu od negativnih spoljašnjih uticaja, stvarajući zaštitnu barijeru koja sprečava isušivanje kože.
  • Pospešuje zarastanje sitnih povreda na koži i smanjuje „pucanje” suve kože.
  • Omekšava zadebljalu kožu, žuljeve i slične promene, olakšavajući njihovo uklanjanje. 
  • Pozitivno deluje i na jačanje noktiju, ostavljajući tanak zaštitni sloj na nokatnoj površini. 
  • Topao parafin podstiče cirkulaciju, što doprinosi opštem poboljšanju zdravlja.
  • Parafinski tretman deluje opuštajuće na ceo organizam, jer toplota opušta mišiće, a mirišljava eterična ulja deluju relaksirajuće.
  • Tretman pozitivno deluje i na smanjenje upale zglobova i reumu. 
  • Redovnom primenom, smanjuje se vidljivost pigmentacijskih fleka i obnavljaju oštećene ćelije kože.

 

Parafinsko pakovanje ruku – postupak, korak po korak

Iako možda deluje komplikovano, parafinski tretman je zapravo veoma jednostavan postupak i spada u prijatnije kozmetičke tretmane. Za početak, važno je da znate da su vam za tretman potrebni odgovarajući materijal, pribor i oprema: 

  1. Parafin u čvrstom stanju, koji je obogaćen mirišljavim eteričnim uljima, a koji je potrebno otopiti, odnosno zagrejati do odgovarajuće temperature.
  2. Najlonske navlake, odnosno kese koje se postavljaju preko parafina na ruke.
  3. Frotirne rukavice, tj. navlake koje se navlače preko najlonskih kesa, kako bi dodatno održavale toplotu parafina. 
  4. Topilica za parafin je neophodna za zagrevanje i topljenje čvrstog parafina, koji se pod dejstvom toplote pretvara u tečnu strukturu u koju se potapaju ruke. 
  5. Po potrebi, može se koristiti i četkica za precizno nanošenje parafina na određene delove (npr. između prstiju, na gornji deo šake koji nije bio potopljen u parafin i sl.).
Topilica za parafin Parafin sa mirisom lavande Aparat parafina

 

Topilica za parafin snage 230 W, predviđena za zagrevanje parafina na maksimalno 55 °C. Ima aluminijumsku posudu i rešetku za odvajanje taloga, kao i četkicu za precizno nanošenje parafina.

 

Parafin sa mirisom lavande, obogaćen uljima masline i koštica kajsije, dubinski hidrira kožu i deluje umirujuće. Brzo se zagreva i topi na odgovarajućoj temperaturi u aparatu.

 

Topilica za parafin snage 360 W, sa maksimalnom temperaturom topljenja parafina na 65 °C. Ima aluminijumsku posudu i rešetku za odvajanje taloga, kao i četkicu za precizno nanošenje parafina.

 

Kako se radi parafinski tretman

U nastavku ćemo vam pojasniti kompletnu proceduru parafinskog pakovanja za ruke. Isti postupak se izvodi i kada ja u pitanju parafinski tretman stopala. 

Svakako, naš savet je da prvi tretman uradite u salonu i da vidite kako to rade profesionalci, a pre svega da proverite da li vam prija parafinsko pakovanje. Nakon toga, moći ćete sami da se upustite u avanturu zvanu parafinsko pakovanje kod kuće. Nabavite neophodan pribor, topilicu i parafin i obavezno vodite računa o temperaturi parafina prilikom zagrevanja.  

  • Prvi korak u profesionalnim i kućnim tretmanima je dezinfekcija ruku. Pre samog tretmana potrebno je temeljno očistiti ruke i dobro ih osušiti. Za još efikasnije rezultate, iskusni kozmetičari savetuju da se najpre uradi piling ruku, kako bi se temeljno uklonile odumrle ćelije sa kože. Tek nakon toga se šake potapaju u parafin (prvo jedna, pa druga). 
  • Blago raširenu šaku je potrebno potopiti u zagrejan parafin u topilici, na nekoliko sekundi i zatim lagano izvući ruku iz topilice. Sačekati dve-tri sekunde da se parafin „stvrdne” na ruci, pa ponovo potopiti šaku na isti način. Ukoliko je potrebno (ako su ruke izuzetno suve), postupak se može ponoviti još dva-tri puta. Nakon potapanja, šaka će izgledati kao da ste je obmotali voskom. U slučaju da parafin nije prekrio celu površinu kože, iskoristite četkicu i njome nanesite topao parafin na te delove (odmah posle prvog i svakog ponovljenog potapanja).
Parafinsko pakovanje ruku postupak Parafinski tretman ruku Kako se radi parafinski tretman
Foto: Freepik

 

  • Nakon toga, na šaku obavijenu parafinom, navucite najlonsku kesu ili navlaku koja će stvoriti efekat saune, čime se pospešuje apsorpcija hranljivih sastojaka. Osim toga, ove navlake štite frotirske rukavice od prljanja i olakšavaju kasnije uklanjanje parafina. 
  • Preko najlonske navlake se potom postavlja frotirska rukavica, koja drži toplotu i pospešuje efikasnost celog tretmana. 
  • Ruke je potrebno držati „upakovane” u parafin oko pola sata.
  • Nakon toga, potrebno je skinuti frotirsku rukavicu, a potom, zajedno sa najlonskom navlakom skinuti i osušeni parafin sa ruke. I to je sve!
  • Eventualno, ukoliko je ostalo nekih tragova parafina na koži, potrebno ih je nežno ukloniti. Eterična ulja, koja se mogu zadržati na površini kože, potrebno je lagano umasirati.

 

Dodatni savet

Da bi ruke bile potpuno negovane klasičan estetski manikir često nije dovoljan. S vremena na vreme je potrebno uraditi parafinsko pakovanje ruku. Tretman se može praktikovati tokom cele godine, a idealno vreme za početak primene jesu prvi hladni dani (s dolaskom jeseni i zime, koža je dodatno sklona isušivanju i pucanju).

Ovaj tretman se može primenjivati po potrebi, u skladu sa stanjem kože. Ukoliko želite da imate uvek negovane ruke, kozmetičari savetuju da tretman praktikujete jednom nedeljno. Za intenzivnije i trajnije rezultate, savetuje se ponavljanje 10-ak tretmana u kontinuitetu.

Da li ste nekad probali parafinsko pakovanje? Kakva su vaša iskustva? Podelite sa nama svoje utiske i ukoliko imate neka pitanja na ovu temu, slobodno ih pišite u komentarima.

  • Ostavite komentar
  • |
  • 0 komentar(a)